Ajokorttilupa on nyt mahdollista hakea verkossa

17.8.2018
Posted in Yleinen
17.8.2018 admin

Heinäkuussa voimaan astuneiden lakiuudistusten myötä ensimmäistä ajokorttiaan suorittava voi nyt hakea ajokorttilupaa Trafin sähköisessä ensimmäinen ajokortti -palvelussa. Palvelussa myönnettävä ajokorttilupa on voimassa 3 vuotta.

Useimmissa tapauksissa lääkärintodistusta ajokorttilupaan ei enää vaadita, vaan oma vakuutus terveysvaatimusten täyttämisestä riittää.

Edellytykset sähköisen ajokorttilupahakemuksen tekemiseen:

  • Sinulle ei ole aiemmin myönnetty ajokorttia Suomessa tai ulkomailla
  • Sinulla ei ole velvoitetta käyttää alkolukkoa ajaessasi
  • Et ole ajokiellossa
  • Ajokortin hakemista varten on käytettävissä sähköisessä muodossa oleva kasvokuva ja ajantasainen nimikirjoitus viranomaisrekisterissä. Näet käytettävissä olevan kuvan ja nimikirjoituksen kirjauduttuasi palveluun. Kasvokuva ja nimikirjoitus ovat käytettävissä palvelussa, jos sinulla on voimassa oleva passi tai henkilökortti
    • Käyttämällä tätä sähköistä palvelua, annat luvan käyttää Trafin kuvarekisterissä tai poliisin henkilökortti- ja passikuvarekisterissä olevaa kasvokuvaa ja nimikirjoitusta ajokortissasi.
  • Vakituinen osoitteesi on Manner-Suomessa.
    • Ajokortit postitetaan asiakkaan viralliseen, väestötietojärjestelmässä olevaan suomalaiseen osoitteeseen Manner-Suomessa. Jos osoitetietosi ovat virheelliset, päivitä ne ennen palvelun maksamista Postin ja maistraattien yhteisessä Muuttoilmoitus-palvelussa osoitteessa https://www.posti.fi/muuttoilmoitus
  • Pystyt tunnistautumaan palveluun verkkopankkitunnuksilla tai mobiilitunnistuksella

 

Lisätietoa ajokorttilupahakemuksesta.